Prawie każde zapytanie, które otrzymujemy z Niemiec i Holandii, zaczyna się tak samo: liczba zapotrzebowania na wodór w Nm³/h, zasilanie trójfazowe 400 V, powierzchnia dachu lub kontenera i termin związany z oknem uruchomieniowym. To, co następuje, rzadko dotyczy ceny. Dotyczy czterech rzeczy: co dokładnie znajduje się w granicach baterii, czy napięcie stosu odpowiada lokalnej sieci, jakie dokumenty CE zażąda jednostka notyfikowana i jak zakład będzie utrzymywany przez zimę na Morzu Północnym.
Ten przewodnik odpowiada na te cztery pytania dotyczące dużych stosów ogniw elektrolitycznych i kompletnych systemów produkcji wodoru. Poniższe odniesienia regulacyjne są napisane specjalnie dla Niemiec i Holandii; nie są to wnioski globalne. Obiekty na innych rynkach podlegają innym przepisom i traktujemy je oddzielnie.
otacza ten rdzeń oczyszczaniem wody, prostownikiem lub modułem zasilania prądem stałym, cyrkulacją wody i chłodzeniem, separacją gazowo-cieczową, suszeniem i oczyszczaniem, aparaturą, sterowaniem PLC/HMI, detekcją gazu, blokadą wentylacji i obudową. Kupujący porównujący cenę stosu z ceną systemu porównują dwa różne zakresy — częste źródło nieporozumień w przetargach. to elektrochemiczny rdzeń: zespoły membranowo-elektrodowe (MEA), płyty bipolarne, porowate warstwy transportowe, płyty końcowe, pręty napinające, izolacja i kolektory gazowe. Produkuje wodór, ale nie może działać samodzielnie. Potrzebuje uzdatnionej wody, kontrolowanego zasilania prądem stałym, chłodzenia, separacji gazowo-wodnej i bezpiecznej ścieżki wyłączania.Kompletny system produkcji wodoru
otacza ten rdzeń oczyszczaniem wody, prostownikiem lub modułem zasilania prądem stałym, cyrkulacją wody i chłodzeniem, separacją gazowo-cieczową, suszeniem i oczyszczaniem, aparaturą, sterowaniem PLC/HMI, detekcją gazu, blokadą wentylacji i obudową. Kupujący porównujący cenę stosu z ceną systemu porównują dwa różne zakresy — częste źródło nieporozumień w przetargach.2. Liczba ogniw, napięcie i rzeczywistość 400 V w niemieckich i holenderskich lokalizacjachNapięcie stosu nie jest preferencją projektową; jest to arytmetyka. Każde ogniwo PEM pracuje przy napięciu około 1,7–2,0 V przy praktycznych gęstościach prądu, więc liczba ogniw określa napięcie stosu, a powierzchnia aktywna określa prąd:
Prąd stosu ≈ gęstość prądu * powierzchnia aktywna (np. 1,5 A/cm² * 1000 cm² ≈ 1500 A)
EN 61000-6-2
(odporność) iEN 61000-6-4(emisja). Poproś o raport z testów, a nie tylko o deklarację: prostownik 12-pulsowy lub z aktywnym członem wejściowym zachowuje się bardzo inaczej niż prosty mostek sześciopulsowy przy słabym połączeniu z siecią.3. MEA i woda: dwa zmienne decydujące o żywotności stosuMEA zawiera membranę perfluorosulfonową, katalizator ewolucji tlenu na bazie irydu na anodzie i katalizator ewolucji wodoru na bazie platyny na katodzie, z spiekiem tytanowym po stronie anody i warstwami transportowymi na bazie węgla po stronie katody. Dwie dyscypliny operacyjne dominują w okresie eksploatacji:
Woda zasilająca powinna spełniać specyfikację klasy laboratoryjnej, taką jak
ASTM D1193 Typ II lubISO 3696 stopień 2, z przewodnością poniżej 1 µS/cm na wlocie i zazwyczaj blisko 0,1 µS/cm w pętli. Wniknięcie wapnia i żelaza zanieczyszcza membranę i trwale podnosi napięcie ogniwa — jest to najczęstsza przyczyna przedwczesnej wymiany stosu, którą widzimy w terenie.Czystość gazu i kontrola przecieków krzyżowych. Wodór produktowy zazwyczaj wynosi 99,9–99,99% na wylocie stosu i osiąga 99,999% po oczyszczaniu katalitycznym i suszeniu, z punktem rosy około -60 °C do -70 °C.
ISO 22734:2019 traktuje zanieczyszczenie krzyżowe gazów jako funkcję bezpieczeństwa i wymaga, aby system je monitorował i wyłączał się przy określonych limitach; analizator wodoru w tlenie z blokadą wyłączenia jest zatem częścią zakresu systemu, a nie opcją.4. Prawidłowe odczytywanie krzywej polaryzacjiKrzywa polaryzacji jest jedynym uczciwym dokumentem wydajności, jaki może dostarczyć dostawca. Czytaj ją w trzech częściach: przecięcie przy niskim prądzie (zachowanie aktywacji i jakość katalizatora), liniowe środkowe nachylenie (oporność omowa właściwa dla powierzchni — niższa jest lepsza) i ogon przy wysokim prądzie, gdzie pojawiają się straty transportu masy. Krzywa zmierzona w temperaturze 20 °C niewiele mówi o jednostce, która będzie pracować w temperaturze 60–80 °C.
5. Mapa zgodności: Niemcy i Holandia
Poniższe odniesienia dotyczą instalacji w Niemczech i Holandii. Są cytowane według numerów, ponieważ inżynier projektu zostanie o nie zapytany podczas procesu zezwoleń i odbioru.
Odniesienie
| Co obejmuje | CE — maszyny | Dyrektywa 2006/42/WE |
|---|---|---|
| Zagrożenia mechaniczne, osłony, E-stop, ocena ryzyka. Należy pamiętać, że Rozporządzenie (UE) 2023/1230 zastępuje ją i obowiązuje od 20 stycznia 2027 r., więc system zamówiony teraz powinien być zaprojektowany z myślą o nowym reżimie. | CE — EMC | Dyrektywa 2014/30/UE |
| Emisje i odporność prostownika i sterowania; dowody testów zgodnie z EN 61000-6-2 / -6-4. | CE — niskie napięcie | Dyrektywa 2014/35/UE |
| Urządzenia elektryczne o napięciu znamionowym 50–1000 V AC; dotyczy pomocniczych elementów systemu, a nie samego stosu DC. | CE — ciśnienie | Dyrektywa 2014/68/UE (PED) |
| Zbiorniki ciśnieniowe i rurociągi powyżej 0,5 bara; określa kategorię, certyfikację materiału i czy zaangażowana jest jednostka notyfikowana. | CE — ATEX | Dyrektywa 2014/34/UE |
| Urządzenia umieszczane w atmosferach wybuchowych lub chroniące przed nimi; z klasyfikacją obszarów niebezpiecznych zgodnie z EN 60079-10-1. | Norma produktu | EN ISO 22734:2019 |
| Generatory wodoru wykorzystujące elektrolizę wody — zastosowania przemysłowe, komercyjne i mieszkaniowe. Przyjęta w Niemczech jako DIN EN ISO 22734, a w Holandii jako NEN-EN ISO 22734. | Jakość paliwa | ISO 14687:2019 |
| Jakość paliwa wodorowego do użytku w ogniwach paliwowych; klasa D ogranicza tlen i wodę do zakresu niskich µmol/mol, co jest bardziej rygorystyczne niż twierdzenia o czystości przemysłowej. | Niemcy — eksploatacja | BetrSichV, GefStoffV |
| Ocena ryzyka, dokument ochrony przed wybuchem i instrukcje eksploatacji w języku niemieckim dla miejsca pracy. | Holandia — zezwolenia | Omgevingswet |
| Ramy zezwoleń środowiskowych obowiązujące od 1 stycznia 2024 r.; magazynowanie wodoru i zdolność elektrolizy są oceniane w ich ramach. | Dwie praktyczne uwagi. Po pierwsze, deklaracja CE obejmująca tylko obudowę nie jest deklaracją systemu — stos, prostownik, uzdatnianie wody i układ gazowy muszą znajdować się w pliku technicznym. Po drugie, język dokumentacji ma znaczenie: niemieckie władze i holenderscy inspektorzy bezpieczeństwa pracy oczekują instrukcji obsługi w lokalnym języku, a holenderskie projekty rutynowo wymagają zestawu dokumentów w języku angielskim i niderlandzkim przy odbiorze. | 6. Gdzie wodór faktycznie trafia na tych dwóch rynkach |
Sprzężenie odnawialne w Niemczech.
Dostawy przemysłowe w Holandii. Porty i klastry chemiczne wzdłuż holenderskiego wybrzeża są podłączane do krajowego szkieletu wodorowego, a elektrolizery tam zasilają użytkowników rafinerii, amoniaku i metanolu. Czystość i ciśnienie na granicy baterii, a także pomiary i dokumentacja rozliczeniowa, mają znaczenie tak samo jak sprawność.
Mobilność i zastosowania laboratoryjne na obu rynkach. Stanowiska badawcze ogniw paliwowych, stacje tankowania i instytuty badawcze potrzebują wodoru klasy ogniw paliwowych zgodnie z ISO 14687:2019, co zazwyczaj oznacza, że etap oczyszczania — a nie stos — określa osiągalną specyfikację.
7. Lista kontrolna dotycząca wymiarowania i konserwacjiEtap
| Wymiarowanie | Zapotrzebowanie na H₂ (Nm³/h, ciągłe vs szczytowe), ciśnienie wylotowe, docelowa czystość, cykl pracy, zakres temperatury otoczenia, wysokość; dodać 10–15% marginesu zamiast 50%, co tylko zwiększa nieefektywność przy częściowym obciążeniu |
|---|---|
| Usługi | Źródło i jakość wody zasilającej, pojemność układu wody DM, chłodzenie wodne lub powietrzne, trasa odpływu i odpowietrzenia, natężenie wentylacji obudowy |
| Elektryczne | Napięcie zasilania i konfiguracja faz, podział zakresu transformatora i prostownika, badanie harmonicznych, monitorowanie uziemienia i izolacji, architektura zatrzymania awaryjnego |
| Codzienne kontrole | Przewodność wody, różnica ciśnień na filtrach, rozrzut temperatury stosu, odczyt wodoru w tlenie, status detekcji wycieków |
| Okresowe | Przegląd trendu monitorowania napięcia ogniw, ponowny test krzywej polaryzacji co 12 miesięcy, kontrola momentu dokręcania prętów napinających, planowanie wymiany membrany i MEA, zapasy części zamiennych |
| Praca zimowa | Ochrona przed zamarzaniem dla kontenerów zewnętrznych: procedura odprowadzania wody, pętla glikolowa tam, gdzie ma to zastosowanie, wymiarowanie grzałki w stosunku do lokalnej minimalnej temperatury projektowej |
| 8. Jak wyglądają weryfikowalne dowody produkcji | Shandong Saikesaisi Hydrogen Energy Co., Ltd. koncentruje się na technologii wodoru PEM od 2007 roku. Produkcja odbywa się w jednym zakładzie, który obejmuje cięcie laserowe, automatyczne spawanie, obróbkę CNC, montaż końcowy, aparaturę i sterowanie oraz kontrolę końcową — co oznacza, że identyfikowalność procesu pozostaje w jednym systemie jakości, zamiast być podzielona między podwykonawców. Roczna zdolność produkcyjna przekracza 200 systemów produkcji wodoru. Serie QLS-H i QLS-M obejmują pojedyncze stosy o pojemności od 0,5 do 500 Nm³/h, a firma działa zgodnie z normą ISO 9001:2015 z certyfikacją CE i EAC. |
9. Wnioski
W przypadku projektu niemieckiego lub holenderskiego decyzja techniczna zazwyczaj sprowadza się do trzech specyfikacji: dopasowania napięcia stosu i prostownika do dostępnego zasilania 400 V lub średniego napięcia, udokumentowanej dyscypliny jakości wody chroniącej MEA oraz pliku technicznego CE obejmującego cały system zgodnie z normą EN ISO 22734:2019 z odpowiednimi dyrektywami PED, ATEX, EMC i niskonapięciowymi. Poprawne zdefiniowanie tych trzech elementów sprawia, że porównanie handlowe staje się znaczące. Błędne ich zdefiniowanie sprawia, że najtańsza oferta na stole staje się najdroższą jednostką w zakładzie.
Czy potrzebuję jednostki notyfikowanej dla elektrolizera PEM w Niemczech?
Czy zasilanie jednofazowe 230 V może zasilać system 5 Nm³/h?
Zazwyczaj nie przy tej pojemności. Około 25 kW mocy stosu przekracza to, co standardowy obwód jednofazowy 230 V powinien przenosić w sposób ciągły, więc zasilanie trójfazowe 400 V jest normalnym wyborem w obu krajach.
Jak często należy wymieniać MEA?
Jest to kwestia godzin pracy i jakości wody, a nie daty kalendarzowej. Przy czystej wodzie zasilającej i stabilnej kontroli temperatury, stosy w przerywanej pracy przemysłowej zazwyczaj działają przez kilka lat, zanim spadek napięcia uzasadni wymianę; trend napięcia ogniwa, a nie stała data, powinien wywołać decyzję.
Prawie każde zapytanie, które otrzymujemy z Niemiec i Holandii, zaczyna się tak samo: liczba zapotrzebowania na wodór w Nm³/h, zasilanie trójfazowe 400 V, powierzchnia dachu lub kontenera i termin związany z oknem uruchomieniowym. To, co następuje, rzadko dotyczy ceny. Dotyczy czterech rzeczy: co dokładnie znajduje się w granicach baterii, czy napięcie stosu odpowiada lokalnej sieci, jakie dokumenty CE zażąda jednostka notyfikowana i jak zakład będzie utrzymywany przez zimę na Morzu Północnym.
Ten przewodnik odpowiada na te cztery pytania dotyczące dużych stosów ogniw elektrolitycznych i kompletnych systemów produkcji wodoru. Poniższe odniesienia regulacyjne są napisane specjalnie dla Niemiec i Holandii; nie są to wnioski globalne. Obiekty na innych rynkach podlegają innym przepisom i traktujemy je oddzielnie.
otacza ten rdzeń oczyszczaniem wody, prostownikiem lub modułem zasilania prądem stałym, cyrkulacją wody i chłodzeniem, separacją gazowo-cieczową, suszeniem i oczyszczaniem, aparaturą, sterowaniem PLC/HMI, detekcją gazu, blokadą wentylacji i obudową. Kupujący porównujący cenę stosu z ceną systemu porównują dwa różne zakresy — częste źródło nieporozumień w przetargach. to elektrochemiczny rdzeń: zespoły membranowo-elektrodowe (MEA), płyty bipolarne, porowate warstwy transportowe, płyty końcowe, pręty napinające, izolacja i kolektory gazowe. Produkuje wodór, ale nie może działać samodzielnie. Potrzebuje uzdatnionej wody, kontrolowanego zasilania prądem stałym, chłodzenia, separacji gazowo-wodnej i bezpiecznej ścieżki wyłączania.Kompletny system produkcji wodoru
otacza ten rdzeń oczyszczaniem wody, prostownikiem lub modułem zasilania prądem stałym, cyrkulacją wody i chłodzeniem, separacją gazowo-cieczową, suszeniem i oczyszczaniem, aparaturą, sterowaniem PLC/HMI, detekcją gazu, blokadą wentylacji i obudową. Kupujący porównujący cenę stosu z ceną systemu porównują dwa różne zakresy — częste źródło nieporozumień w przetargach.2. Liczba ogniw, napięcie i rzeczywistość 400 V w niemieckich i holenderskich lokalizacjachNapięcie stosu nie jest preferencją projektową; jest to arytmetyka. Każde ogniwo PEM pracuje przy napięciu około 1,7–2,0 V przy praktycznych gęstościach prądu, więc liczba ogniw określa napięcie stosu, a powierzchnia aktywna określa prąd:
Prąd stosu ≈ gęstość prądu * powierzchnia aktywna (np. 1,5 A/cm² * 1000 cm² ≈ 1500 A)
EN 61000-6-2
(odporność) iEN 61000-6-4(emisja). Poproś o raport z testów, a nie tylko o deklarację: prostownik 12-pulsowy lub z aktywnym członem wejściowym zachowuje się bardzo inaczej niż prosty mostek sześciopulsowy przy słabym połączeniu z siecią.3. MEA i woda: dwa zmienne decydujące o żywotności stosuMEA zawiera membranę perfluorosulfonową, katalizator ewolucji tlenu na bazie irydu na anodzie i katalizator ewolucji wodoru na bazie platyny na katodzie, z spiekiem tytanowym po stronie anody i warstwami transportowymi na bazie węgla po stronie katody. Dwie dyscypliny operacyjne dominują w okresie eksploatacji:
Woda zasilająca powinna spełniać specyfikację klasy laboratoryjnej, taką jak
ASTM D1193 Typ II lubISO 3696 stopień 2, z przewodnością poniżej 1 µS/cm na wlocie i zazwyczaj blisko 0,1 µS/cm w pętli. Wniknięcie wapnia i żelaza zanieczyszcza membranę i trwale podnosi napięcie ogniwa — jest to najczęstsza przyczyna przedwczesnej wymiany stosu, którą widzimy w terenie.Czystość gazu i kontrola przecieków krzyżowych. Wodór produktowy zazwyczaj wynosi 99,9–99,99% na wylocie stosu i osiąga 99,999% po oczyszczaniu katalitycznym i suszeniu, z punktem rosy około -60 °C do -70 °C.
ISO 22734:2019 traktuje zanieczyszczenie krzyżowe gazów jako funkcję bezpieczeństwa i wymaga, aby system je monitorował i wyłączał się przy określonych limitach; analizator wodoru w tlenie z blokadą wyłączenia jest zatem częścią zakresu systemu, a nie opcją.4. Prawidłowe odczytywanie krzywej polaryzacjiKrzywa polaryzacji jest jedynym uczciwym dokumentem wydajności, jaki może dostarczyć dostawca. Czytaj ją w trzech częściach: przecięcie przy niskim prądzie (zachowanie aktywacji i jakość katalizatora), liniowe środkowe nachylenie (oporność omowa właściwa dla powierzchni — niższa jest lepsza) i ogon przy wysokim prądzie, gdzie pojawiają się straty transportu masy. Krzywa zmierzona w temperaturze 20 °C niewiele mówi o jednostce, która będzie pracować w temperaturze 60–80 °C.
5. Mapa zgodności: Niemcy i Holandia
Poniższe odniesienia dotyczą instalacji w Niemczech i Holandii. Są cytowane według numerów, ponieważ inżynier projektu zostanie o nie zapytany podczas procesu zezwoleń i odbioru.
Odniesienie
| Co obejmuje | CE — maszyny | Dyrektywa 2006/42/WE |
|---|---|---|
| Zagrożenia mechaniczne, osłony, E-stop, ocena ryzyka. Należy pamiętać, że Rozporządzenie (UE) 2023/1230 zastępuje ją i obowiązuje od 20 stycznia 2027 r., więc system zamówiony teraz powinien być zaprojektowany z myślą o nowym reżimie. | CE — EMC | Dyrektywa 2014/30/UE |
| Emisje i odporność prostownika i sterowania; dowody testów zgodnie z EN 61000-6-2 / -6-4. | CE — niskie napięcie | Dyrektywa 2014/35/UE |
| Urządzenia elektryczne o napięciu znamionowym 50–1000 V AC; dotyczy pomocniczych elementów systemu, a nie samego stosu DC. | CE — ciśnienie | Dyrektywa 2014/68/UE (PED) |
| Zbiorniki ciśnieniowe i rurociągi powyżej 0,5 bara; określa kategorię, certyfikację materiału i czy zaangażowana jest jednostka notyfikowana. | CE — ATEX | Dyrektywa 2014/34/UE |
| Urządzenia umieszczane w atmosferach wybuchowych lub chroniące przed nimi; z klasyfikacją obszarów niebezpiecznych zgodnie z EN 60079-10-1. | Norma produktu | EN ISO 22734:2019 |
| Generatory wodoru wykorzystujące elektrolizę wody — zastosowania przemysłowe, komercyjne i mieszkaniowe. Przyjęta w Niemczech jako DIN EN ISO 22734, a w Holandii jako NEN-EN ISO 22734. | Jakość paliwa | ISO 14687:2019 |
| Jakość paliwa wodorowego do użytku w ogniwach paliwowych; klasa D ogranicza tlen i wodę do zakresu niskich µmol/mol, co jest bardziej rygorystyczne niż twierdzenia o czystości przemysłowej. | Niemcy — eksploatacja | BetrSichV, GefStoffV |
| Ocena ryzyka, dokument ochrony przed wybuchem i instrukcje eksploatacji w języku niemieckim dla miejsca pracy. | Holandia — zezwolenia | Omgevingswet |
| Ramy zezwoleń środowiskowych obowiązujące od 1 stycznia 2024 r.; magazynowanie wodoru i zdolność elektrolizy są oceniane w ich ramach. | Dwie praktyczne uwagi. Po pierwsze, deklaracja CE obejmująca tylko obudowę nie jest deklaracją systemu — stos, prostownik, uzdatnianie wody i układ gazowy muszą znajdować się w pliku technicznym. Po drugie, język dokumentacji ma znaczenie: niemieckie władze i holenderscy inspektorzy bezpieczeństwa pracy oczekują instrukcji obsługi w lokalnym języku, a holenderskie projekty rutynowo wymagają zestawu dokumentów w języku angielskim i niderlandzkim przy odbiorze. | 6. Gdzie wodór faktycznie trafia na tych dwóch rynkach |
Sprzężenie odnawialne w Niemczech.
Dostawy przemysłowe w Holandii. Porty i klastry chemiczne wzdłuż holenderskiego wybrzeża są podłączane do krajowego szkieletu wodorowego, a elektrolizery tam zasilają użytkowników rafinerii, amoniaku i metanolu. Czystość i ciśnienie na granicy baterii, a także pomiary i dokumentacja rozliczeniowa, mają znaczenie tak samo jak sprawność.
Mobilność i zastosowania laboratoryjne na obu rynkach. Stanowiska badawcze ogniw paliwowych, stacje tankowania i instytuty badawcze potrzebują wodoru klasy ogniw paliwowych zgodnie z ISO 14687:2019, co zazwyczaj oznacza, że etap oczyszczania — a nie stos — określa osiągalną specyfikację.
7. Lista kontrolna dotycząca wymiarowania i konserwacjiEtap
| Wymiarowanie | Zapotrzebowanie na H₂ (Nm³/h, ciągłe vs szczytowe), ciśnienie wylotowe, docelowa czystość, cykl pracy, zakres temperatury otoczenia, wysokość; dodać 10–15% marginesu zamiast 50%, co tylko zwiększa nieefektywność przy częściowym obciążeniu |
|---|---|
| Usługi | Źródło i jakość wody zasilającej, pojemność układu wody DM, chłodzenie wodne lub powietrzne, trasa odpływu i odpowietrzenia, natężenie wentylacji obudowy |
| Elektryczne | Napięcie zasilania i konfiguracja faz, podział zakresu transformatora i prostownika, badanie harmonicznych, monitorowanie uziemienia i izolacji, architektura zatrzymania awaryjnego |
| Codzienne kontrole | Przewodność wody, różnica ciśnień na filtrach, rozrzut temperatury stosu, odczyt wodoru w tlenie, status detekcji wycieków |
| Okresowe | Przegląd trendu monitorowania napięcia ogniw, ponowny test krzywej polaryzacji co 12 miesięcy, kontrola momentu dokręcania prętów napinających, planowanie wymiany membrany i MEA, zapasy części zamiennych |
| Praca zimowa | Ochrona przed zamarzaniem dla kontenerów zewnętrznych: procedura odprowadzania wody, pętla glikolowa tam, gdzie ma to zastosowanie, wymiarowanie grzałki w stosunku do lokalnej minimalnej temperatury projektowej |
| 8. Jak wyglądają weryfikowalne dowody produkcji | Shandong Saikesaisi Hydrogen Energy Co., Ltd. koncentruje się na technologii wodoru PEM od 2007 roku. Produkcja odbywa się w jednym zakładzie, który obejmuje cięcie laserowe, automatyczne spawanie, obróbkę CNC, montaż końcowy, aparaturę i sterowanie oraz kontrolę końcową — co oznacza, że identyfikowalność procesu pozostaje w jednym systemie jakości, zamiast być podzielona między podwykonawców. Roczna zdolność produkcyjna przekracza 200 systemów produkcji wodoru. Serie QLS-H i QLS-M obejmują pojedyncze stosy o pojemności od 0,5 do 500 Nm³/h, a firma działa zgodnie z normą ISO 9001:2015 z certyfikacją CE i EAC. |
9. Wnioski
W przypadku projektu niemieckiego lub holenderskiego decyzja techniczna zazwyczaj sprowadza się do trzech specyfikacji: dopasowania napięcia stosu i prostownika do dostępnego zasilania 400 V lub średniego napięcia, udokumentowanej dyscypliny jakości wody chroniącej MEA oraz pliku technicznego CE obejmującego cały system zgodnie z normą EN ISO 22734:2019 z odpowiednimi dyrektywami PED, ATEX, EMC i niskonapięciowymi. Poprawne zdefiniowanie tych trzech elementów sprawia, że porównanie handlowe staje się znaczące. Błędne ich zdefiniowanie sprawia, że najtańsza oferta na stole staje się najdroższą jednostką w zakładzie.
Czy potrzebuję jednostki notyfikowanej dla elektrolizera PEM w Niemczech?
Czy zasilanie jednofazowe 230 V może zasilać system 5 Nm³/h?
Zazwyczaj nie przy tej pojemności. Około 25 kW mocy stosu przekracza to, co standardowy obwód jednofazowy 230 V powinien przenosić w sposób ciągły, więc zasilanie trójfazowe 400 V jest normalnym wyborem w obu krajach.
Jak często należy wymieniać MEA?
Jest to kwestia godzin pracy i jakości wody, a nie daty kalendarzowej. Przy czystej wodzie zasilającej i stabilnej kontroli temperatury, stosy w przerywanej pracy przemysłowej zazwyczaj działają przez kilka lat, zanim spadek napięcia uzasadni wymianę; trend napięcia ogniwa, a nie stała data, powinien wywołać decyzję.